Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 20.01.2022 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Vücut geliştiriyoruz! Bulk dönemi nedir?

Baktığınız anda gözünüze çarpan kas çizgileri sadece kalori kısıtlı diyetlerle sağlanmıyor. Gelin ihtiyacınızdan fazla yediğiniz bulk dönemini aydınlatalım.

Vücut geliştiriyoruz! Bulk dönemi nedir?

Vücut geliştirme sürecini araştıran veya bu sürece dahil olan hemen herkes bulk dönemi tabiri ile karşılaşmıştır. Bulking, kilo alma ve kas kazanmanın amaçlandığı bir dönemdir. Bir tür hacimlenme dönemi olan bulk dönemi “Dirty Bulk” ve “Clean Bulk” olmak üzere iki şekilde yapılır. Clean Bulk, daha sağlıklı besinlerin tüketildiği ve yağ alımının en aza indirgendiği bulking şeklidir.

Bulk Dönemi Nedir?

Bulk dönemi, vücut geliştirme çalışmalarında hem kilo alma hem de kas yapma amacıyla yapılan bir hacimlenme dönemidir. Bu dönemde kilo alma yalnızca sağlıklı gıdaların tüketimiyle gerçekleştirilmez. Dirty Bulk döneminde olan kişiler, sağlıklı ve sağlıksız ayırt etmeden her gıdayı tüketirler. Bu süreçte zaten kilo alma amaçlandığından kişiler almaları gereken maksimum kalorinin çok daha fazlasını alırlar.

Clean Bulk ise kilonun daha sağlıklı bir biçimde alındığı dönemdir. Sağlıklı besinler tercih edildiği için kilo alma süreci daha yavaş işler ancak kasların kazanılması daha etkilidir. Vücut yağ oranı da bu şekilde kontrol altında tutulabilir. Bu süreçte önemli olan bir diğer husus tüketilen yiyeceklerin kalorisinin takibinin yapılmasıdır. Tüketilen her bir gıdanın kalorisi ve besin içeriği listelenmeli ve günlük alınan kalori hesaplanmalıdır.

Bulk Döneminde Sağlıklı Beslenmek İçin Nelere Dikkat Edilir?

Bulk döneminde sağlıklı beslenmek ve sağlıklı gıdalarla kas kazanmak isteyen kişiler clean bulk dönemini tercih edebilir. Zaten dirty bulk; kalitesiz gıdaların, sağlıksız yiyeceklerin sık sık tüketilmesini amaç edindiğinden sağlık açısından zararlıdır. Tansiyon, şeker ve daha birçok rahatsızlığa sebebiyet verebilecek olan dirty bulk yöntemini seçmektense clean bulk’u tercih etmek daha ideal olur. Bu süreçte sağlıklı beslenirken sık sık ağırlık antrenmanı da yapılır. Bu nedenle proteinden ve karbonhidrattan zengin gıdaların tüketilmesi enerji kazanmak açısından önemlidir.

Bu süreçte sağlıklı gıdaların tüketilmesi gerektiği kadar düzenli beslenmek de gerekir. Vücudunuzu çok iyi tanımanız ve vücudunuzun nelere ihtiyacı olduğunu bilmeniz önemlidir. Yaş da bu süreçte dikkate alınması gereken hususlardandır. Örneğin, kilo almanın zor olduğu yaşlardaki kişilerin beslenme düzeni diğer yaşlardaki kişilere göre farklı olabileceğinden yaşa göre plan ve program ayarlanması gereklidir.

Bulk Döneminin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Bulk dönemi, hem kilo alıp hem de vücudunu geliştirmek isteyenler için oldukça etkilidir. Sık sık egzersiz yapıldığından vücut hep enerjik olur. Sağlıksız bir biçimde kilo alınmaz. Tüketilen gıdaların kalorilerinin düzenli takibinin yapılması, yağ oranını artıran ve kas oranını düşüren gıdalardan uzak durulması gibi hususlar bulk döneminin sağlığa etkileri arasındadır. Bu dönemde uzmanlardan yardım almak, beklenmeyen durumlarda doktora danışmak, sağlığa uygun diyet listelerinden faydalanmak ise son derece önemlidir.

facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir