Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Süt Yerine Lor Peyniri
Diyetkolik Diyetisyenim 09.12.2016 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Süt Yerine Lor Peyniri

Lor peyniri düşük yağ ve yüksek protein içeriği sayesinde günlük beslenmenizde rahatlıkla yer verebileceğiniz bir besin.

Süt Yerine Lor Peyniri

Günün yemeği:Lor Peynirli Makarna

 

L or peyniri, protein, kalsiyum, fosfor açısından zengin yağsız ve tuzsuz bir peynir çeşididir. Bu sebeple tuz kısıtlaması olanlar, vücudunda ödem olanlar ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler için oldukça uygundur.

Lor aynı zamanda süt ürünleri arasında en fazla lösin amino asidi içeren besindir ve zengin lösin amino asit ile protein içeriği sayesinde, kas büyüme ve gelişmesinin desteklenmesine yardımcı olur. Bu nedenle spordan sonra, kas yaralanmaları durumunda ya da bağışıklığın düştüğü hastalık durumlarında öğünlere eklenmesi önerilir.

Yağsız olduğu için kalorisi diğer peynirlerin çoğundan daha düşüktür. Tüm süt ve süt ürünleri gibi yüksek miktarda kalsiyum içerdiğinden, kemik ve diş sağlığının gelişmesi ve korunmasında oldukça etkilidir. Süt içmeyi sevmiyorsanız ya da şişkinlik  gibi problemlerle karşılaşıyorsanız, günlük kalsiyum ihtiyacınızın bir kısmını salatalarınıza ya da kahvaltıda yumurtanıza lor peyniri ekleyerek karşılayabilirsiniz. Kahvaltıda diğer peynirlerin yerine lor tüketerek öğününüzün kalorisini daha düşük tutabilirsiniz.

  

Lor Peynirli ve Kepekli Makarna

Kepekli makarna normal makarnayla neredeyse aynı kaloriye sahip olmasına rağmen, çok daha sağlıklı bir seçenektir. İçeriğindeki kepek sayesinde pirinçten ve beyaz makarnadan daha uzun süre tokluk hissi verir. Lif oranı çok daha yüksektir, bu da bağırsak hareketlerinin artmasına destek olur. Kepekli olduğu için kan şekerini birden yükseltmez ve daha dengeli seyretmesini sağlar.

Lor peyniri ve kepekli makarnayla hazırlayacağınız bir tabak, protein oranı yüksek ve yağ oranı az, karbonhidrat oranı dengeli ve sonrasında da hemen acıkmanızı engelleyecek bir öğün olacaktır.

 

Bilgiyi hayata geçir;

Lor peynirini salata, makarna ve yumurta ile birlikte tüketebilirsiniz. Böylece daha düşük kalori tüketmiş ve yüksek protein almış olacaksınız.

facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir