Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Ramazan İçin Beslenme Tüyoları
Diğdem Akça 26.06.2014 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Ramazan İçin Beslenme Tüyoları

Vücudun enerji ihtiyacı Ramazan ayında da değişmez. Bu nedenle tüm gün aç kalınmasına rağmen, iftarda fazla yemek tüketmemek gerekir.

Ramazan İçin Beslenme TüyolarıRamazan ayı boyunca oruç tutarken beslenmek-icin-neler-yapilmali-basit-oneriler"> sağlıklı beslenmek ve gerekli besin ihtiyaçlarını almak çok önemlidir. Bu ayı dengeli beslenerek, kilo almadan sonlandırmak için, sağlıklı ve formda bir yaşamı tercih etmek gerekiyor.
 
Ramazan süresince günde 15-18 saat aç kalmak metabolizmanın yavaşlamasına sebep olacaktır. Sıcak havalar, uzun süren açlık ve aktivite düzeyinin düşmesi, metabolizma hızının yavaşlamasına neden olur. Metabolizma hızını artırmak ve kilo artışına engel olmak için iftar ile sahur arasında aktivite düzeyini artıracak egzersizler yapılmalıdır. Örneğin tempolu yürümek, koşmak ya da bisiklete binmek, metabolizma hızının artmasına yardımcı olurken, düzensiz beslenmenin yol açabileceği kilo artışını da engelleyecektir.
 
Ara öğün için: Güllaç
Metabolizma hızınızı olumlu etkileyecek bir başka çözüm de, iftar ile sahur arasındaki ara öğün sayısının artırmak olacaktır. Ara öğünde tüketmek için, Ramazan ayının vazgeçilmezi olan güllaç iyi bir tercih olabilir. Ara öğünlerinizi en az birer saat arayla tüketmeniz gerektiğini unutmayın.
 
Sahur da Ramazan’da dengeli beslenebilmek için oldukça önemli bir rol oynar. Sahur yapmadan tutulan oruç, açlık süresini daha da uzatarak metabolizmanın daha çok yavaşlamasına sebep olur. Bunun yanı sıra, uzun süren açlık kan şekerinde düşüşe ve kan basıncında da artış ya da azalmaya yol açabilir. Buna bağlı olarak da halsizlik, uyku hali ve çabuk yorulma gibi şikâyetler gözlemlenebilir.
 
Sahurda protein tüketin
Sahurda yağ, şeker ve tuz içeriği düşük olan besinlerin tercih edilmesi gerekir. Böylece hem oruç süresince susuzluk hissi azalır, hem de gereksiz enerji alımı önlenir ve mide daha az yorulmuş olur. Sahurda yumurta, peynir ve süt gibi protein açısından zengin besinleri tercih etmek tokluk hissini artıracaktır.
 
Hava sıcaklığı nedeniyle gerçekleşen su ve mineral kaybını dengelemek amacıyla, iftardan itibaren sahur sonuna kadar bol su ve sıvı tüketilmesi de önemlidir. Ramazan ayında sıvı tüketiminin az olmasına bağlı olarak yaşanabilecek konstipasyona ( kabızlık) karşı, ara öğünlerde posa içeriği yüksek meyvelerin tüketilmesi faydalı olacaktır. Bunun için kuru meyveleri ya da Ramazan ayının vazgeçilmezlerinden biri olan hurmayı tercih edebilirsiniz.
 
Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde ve mevcut kiloyu koruyarak tamamlamak, kilo vermekten daha önemli bir süreçtir. Mevcut kilonuzu korumak için, iftarınızı iki seferde yapmanız daha doğru olacaktır. İftarınızı hurma ile açtıktan sonra, çorba ile yoğurdunuzu tüketin ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ana yemeğinizi, salatanızı ve ekmeğinizi tüketin. Böylelikle midenize birden yüklenmemiş ve tokluk hissinizin oluşması için beyninize zaman tanımış olacaksınız. Çay - kahve tüketimini ise yemekten 1 saat sonraya bırakmalısınız. Çay veya kahve yerine, sizi rahatlatıp dinlendirecek ve sindirime yardımcı olacak bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Tüketeceğiniz bitki çaylarının içine kabuk tarçın ilave etmek kan şekerinizin kontrolünü sağlamaya yardımcı olacaktır.
 
Ramazan boyunca uzak durmanız gereken gıdalar ise; kızartmalar, mayalı besinler (hamur işleri), aşırı şeker ve yağ içeren besinler, şerbetli tatlılardan, çok tuzlu veya baharatlı yemekler, şarküteri ürünleri (sucuk, sosis, pastırma gibi), bal/kaymak ve gazlı içeceklerdir. İftarda ya da sahurda bu besinleri tüketmek reflü, mide yanması, hazımsızlık ve kilo kontrolü sağlayamama gibi sorunlara yol açabilir.
 
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir