Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Diyetkolik Diyetisyenim 04.01.2023 3 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyacı var!

Kadınların uykuya erkeklerden daha fazla ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun sebebini gelin birlikte tartışalım!

Kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyacı var!

Ortalama bir yetişkin yenilenmiş hissetmek için gece başına 7 - 9 saat uykuya ihtiyaç duyuyor. Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha uzun uyuma eğilimi gösterdiğini söylüyor.

Kadınlar Neden Erkeklerden Daha Çok Uykuya İhtiyaç Duyar?

Kadınların erkeklere oranla daha fazla uykuya ihtiyaç duymasının birkaç sebebi vardır. İlk olarak kadınlar, erkeklere göre daha fazla uykusuzluk çekiyor. Kadınlar kaygıyı ve depresyonu daha güçlü yaşıyor, bu da dolaylı olarak uykusuzlukla ilişkilendiriliyor. 

Erkeklerden daha çok uykuya ihtiyaç duymalarının arkasındaki bir diğer sebep ise hormonlar. Uyku ve uyanıklık döngüleri hormonlar tarafından yönetilir. Uyanıklık, açlık ve yorgunluk gibi faktörler hormonlardan etkilenir.

Örneğin;

  • Menstruasyon döngüsünde kadınların üçte biri baş ağrısı ve kramp yaşar. Gündüz uyku hali ve yorgunlukları daha yüksektir. 

  • Gebelikte uykuya dalmayı zorlaştıran bir durum olan huzursuz bacak sendromu görülebilir. Doğum sonrasında da bu döngü devam edebilir. Hormon seviyeleri düştüğünde, yeni doğmuş bir bebeğe bakmaya başlar ve gündüz uyku hali ile sonuçlanır.

  • Menopoz döneminde kadınların %85’i sıcak basması yaşar. Bu durum gece meydana geldiğinde kadınların uykusu bölünür ve ter içinde uyanırlar. 

Kadınlar Erkeklerden Daha Fazla mı Uyur?

Bilimsel araştırmalar bize kadınların erkeklere göre daha fazla uykuya ihtiyacı olduğunu söylese de kadınlar yalnızca dört dakika fazla uyuyor. 

Çocuklu kadın ya da erkekler, medeni durumlarından bağımsız olarak çocuksuz kişilere oranla daha fazla uyurlar. Bununla beraber, kadınların gün içerisinde şekerleme yapma olasılığı da daha yüksektir. Şekerlemeler, kişinin toplam uyku süresine katkıda bulunur ancak gece uykusunu daha az dinlendirici hale getirmektedir.

Yapılan birçok çalışma, kadınların daha hızlı uykuya daldığını göstermiştir. Bu durum kadınların erkeklerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyduğunu ya da daha yorgun olduklarını gösterebilir. Aynı zamanda araştırmalar, kadınların erkeklerden daha fazla derin uykuda kaldıklarını göstermektedir. 

Daha Fazla Uykuya İhtiyacınız Olabilir 

Cinsiyet ne olursa olsun, gerçek şu ki çok fazla kadın ve erkek yeterince uyumuyor. Yapılan araştırmalara göre kadınların %65.2’si, erkeklerin 64.5’i her gece en az 7 saat uyumaktadır.

Gençlerde ise bu rakamlar daha kötü. Kız öğrencilerin %71.3 ‘ ü, erkek öğrencilerin ise %66.4’ ü iyi uykuyu kaçırıyor.

Yeterince uyuduğunu anlamanın en iyi yolu, uyandığında kendini yenilenmiş ve dinlenmiş hissetmektir. Uyumakta zorluk çekiyorsanız; uyuma ve uyanma saatini rutin haline getirin, alkol ve kafeini sınırlandırın, düzenli egzersiz yapın.

Uyumadan önce zihni boşaltacak ve bedeni sakinleştirecek bir rutin bulun.

Uykusuzluk devam ederse sürecin yeni adımlarını belirlemek için mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.

Son olarak hangi saatin uyku için daha ideal olduğunu anlattığımız ''Sağlıklı uyku saatleri nelerdir?'' içeriğimize göz atabilirsiniz.

uyku uyumak
facebook twitter linkedin whatsappmail

Yorumlar

Yorum yapan

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir