Bul
App Store Google Play

Diyetkolik'i telefonunda kullan

sitede bul
facebooktwitterlinkedinwhatsappmail
Aerobik Egzersiz Nedir
Diyetkolik Egzersiz Uzmanım 24.11.2013 2 dakikada okunur
yorumlar
0
kaydet

Aerobik Egzersiz Nedir

Aerobik egzersiz, aerobik ve anaerobik egzersiz olarak ikiye ayrılır. Aerobik denildiğinde genelde ilk akla gelen, mayoları giyip, müzik eşliğinde hoplayıp zıplamak olur.

Aslında aerobik egzersiz, büyük kas gruplarını 15-20 dakika ya da daha uzun bir süre ritmik bir şekilde çalıştırarak yapılan ve maksimum kalp atış hızının yüzde 60 ila 80′ini sağlayan egzersizlerdir. Aerobik egzersizlerini, uzun süreli yapabileceğin düşük yoğunluklu egzersizler olarak düşünebilirsin. Yürüyüş, bisiklet, koşu, yüzme ve kayak aerobik egzersizlerdir. Aerobik olmayan egzersizler ise kısa sürede ve daha yüksek bir yoğunlukta yapılan egzersizlerdir, futbol ve ağırlık çalışması gibi.

Aerobik Egzersiz Etkileri

Aerobik egzersizde, temel prensip egzersiz süresince nefes nefese kalmaman ve oksijen yetmezliği çekmemendir. Aerobik egzersizler sırasında kol, bacak, kalça gibi büyük kas grupları hareket eder. Hareketleri uygularken daha hızlı ve derin nefes almaya başlayacağın için, kanındaki oksijen düzeyi maksimum derecede artar. Kalp atışların hızlanır, akciğer ve kaslarına daha çok kan pompalanır. Vücudun doğal ağrı kesici niteliğinde olan endorfin hormonunu salgılamaya başlar.

Yaşın kaç olursa olsun, aerobik egzersiz yapmak faydalıdır. Düzenli yaptığında vücudun daha güçlü, dirençli ve fit hale gelecektir.

Aerobik Egzersiz Faydaları

İşte aerobik egzersiz yapmak için 5 önemli neden:

  • Aerobik egzersiz kilo kontrolünü sağlar ve fazla kilolardan kurtulmana yardımcı olur. Sağlıklı bir diyet listesi ve diyet programı ile birlikte diyetisyen kontrolünde uyguladığında kilo verme ve form korumaya yardımcı olacaktır.
  • Kısa vadede kendini yorgun hissetmene yol açsa da, uzun vadede dayanıklılığın artar ve egzersiz yaparken daha fazla keyif almaya başlarsın.
  • Bağışıklık sistemini harekete geçirir ve güçlendirir. Soğuk algınlığı, grip gibi küçük viral hastalıklara karşı direncin artar.
  • Obezite, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, bazı kanser türleri dahil olmak üzere pek çok hastalığın oluşma riskini azaltır. Örneğin yürüyüş gibi bir aerobik egzersiz, osteoporoz riskini azaltır.
  • Vücudun tüm bölgelerinde kan akışını hızlandırır. Kalbin güçlenerek vücudun tüm bölgelerine daha verimli ve etkili bir biçimde kan pompalamasını sağlar.
    Aerobik egzersizi ne kadar yoğun ve ağır yaptığın değil, ne kadar düzenli, hangi sıklıkta ve ne kadar süre yaptığın önemlidir. Ayrıca egzersiz süresince ağzından değil burnundan nefes almalısın. Egzersiz sırasında ve sonrasında yeterli miktarda su içmelisin. Amacın sadece diyet yaparak zayıflamak olmamalı, düzenli egzersizi bir alışkanlık haline getirerek bir hayat boyu düzenli bir şekilde uygulamalısın. Böylece hem ideal kilona ulaşırsın, hem de obezite, diyabet ve yüksek kan basıncı gibi hastalıklara yakalanma riskin azalır.
facebook twitter linkedin whatsapp messenger mail

Yorumlar

İlk yorumu sen yap

İlgini Çekebilir